Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny powstał w 1953 roku. Założycielem "Śląska" i jego dyrektorem artystycznym był Stanisław Hadyna - kompozytor, pedagog, pisarz, syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych. Na siedzibę Zespołu przeznaczono piękny, klasycystyczny zamek w Koszęcinie.

Pierwszy koncert Zespołu odbył się 16 października 1954 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pierwszy występ "Śląska" w Warszawie jesienią 1954 roku stał się rewelacją dla całego kraju.

Priorytetem Zespołu jest prezentowanie wielowiekowego folkloru śląskiego, który w charakterystycznych rytmach, zwrotach i tematach melodycznych oraz tekstach poszczególnych pieśni, zachowuje swoiste, jemu tylko właściwe oblicze.

Z czasem Zespół włączył do swojego repertuaru inne polskie pieśni i tańce oraz opracowania szeroko pojetej muzyki klasycznej. Wysoki poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. "Śląsk" koncertował wielokrotnie we wszystkich stolicach Europy i wielkich miastach Afryki, Ameryki, Australii, Azji, Chin i Japonii.